Teknoloji

NASA, Satürn’ün uydusu Enceladus’a dev bir robotik yılan göndermeye hazırlanıyor

2023 için planlanan en büyük uzay görevlerinden biri bazıları bize güneş sistemimizin derinlikleri hakkında daha çok şey öğretecek. Bu değil NASA‘da beklediğinizden çok daha fazlası var: NASA yapımı robotik bir yılan, yaşam belirtileri aramak için Satürn’ün uydularından biri boyunca sürünecek.

Evet yanlış okumadınız. nasa, robotik bir yılanla Satürn ayında gezinmeyi planlıyor. bu yılan Exobiology Extant Life Surveyor (EELS) Adını araziyi keşfetmek ve yaşam izlerini aramak için tasarlanmış taşınabilir bir araç platformu olarak kategorize edilmiş ve almıştır. Peki neden yılan diyorsun NASA; Satürn’ün ayı Enceladus’un yüzeyi için en uygun şeklin bu olduğunu.o tartışır.

Enceladus’un EELS, farklı arazi türlerini geçebilen uzun bir robotik yılandır. Bu ayın buzlu kabuğunun altında sıvı bir okyanus içerdiğine inanılıyor ve EELS gökbilimcilerin bu tür raporları doğrulamasına yardımcı olabilir.

dev robotik yılan NASA’nın JPL robotik laboratuvarı tarafından tasarlanmıştır. Farklı segmentlerden oluşur ve bu segmentler, çeşitli elektronik aksamlara güç sağlayacak ve bunların sorunsuz bir şekilde bağlanmasını sağlayacak hem tahrik hem de çalıştırma düzeneklerini içerir.

NASA’nın EELS ile Enceladus’ta yaşam olduğuna dair kanıt bulup bulamayacağı bilinmiyor ancak robotun oldukça farklı olduğu açık. Hızlı bir şekilde aşağıdaki resimde EELS’yi yakından görebilirsiniz.

habertonya.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu